V DNEŠNÍM ČLÁNKU SE DOZVÍTE:
- Tipy, jak si můžete dopřát přírodní masáž chodidel.
- Proč barefoot obuv je symbolem zdravé chůze.
- Ukážeme vám cviky na protahování chodidel.
- Zjistíte, co vše je důležité sledovat při chůzi.
- Poradíme vám, jak si vybrat obuv, pokud máte vbočený palec, nebo oteklá chodidla.
- Možná vás překvapí, že někdy stačí jen změnit stélku obuvi.
- Jak pečovat o své nohy.
- Proč chodit v dřevácích.
8 tipů pro zdravou chůzi
Zkuste změnit své staré návyky za nové. Možná budete překvapeni, jak moc váš život obohatí. Udělat něco malého pro své zdraví můžete klidně hned, protože toto jaro se nese ve jménu zdravé chůze.
1. Dopřejte si přírodní masáž chodidel
Vyspěte se dorůžova, vstaňte za východu slunce a začněte nový den vykročením bosou nohou do zelené trávy s ranní rosou. Projděte se i po kamíncích, dubové kůře a vkročte třeba i do malého potůčku, nebo hebkého mechu.
Nejen, že si promasírujete chodidla, ale i prokrvíte končetiny a nastartujete svůj den pěkně svěže. Po takové přírodní procházce už stačí jen nohy osušit, vklouznout do bavlněných, bambusových, nebo letních Merino ponožek, obout si měkké gelové tenisky a vyrazit vzhůru za dalším dobrodružstvím.
2. Vyzkoušejte chůzi v barefoot obuvi
Doba, kdy při výběru obuvi záleželo jen na tom, jak bota vypadá, je pryč. Vzhled bot je sice důležitý pro mnoho z nás, ale až na druhém, třetím a někdy až pátém místě. Podstatnější je pohodlí a přínos, které nám poskytnou při chůzi.
O barefoot obuvi jste možná už slyšeli a možná vás její výhody přesvědčí k tomu, proč ji konečně vyzkoušet. Tou největší výhodou je přirozená chůze se zapojením svalů, na kterou bylo lidské chodidlo doslova stvořeno. Tomu napomáhá tenká rovnoměrná a velmi ohebná podrážka, díky které se chodidlo přizpůsobí terénu namísto podrážce.
Další výhodou je rozšířená špička, která umožňuje přirozené rozložení a pohyb prstů u nohou. Kromě barefoot obuvi pro dospělé můžete v Ovečkárně pořídit barefoot sandály i tenisky pro děti. Umožněte i dětem nosit dětskou barefoot obuv, která podporuje správný a přirozený vývoj chodidla.
A pokud nevíte, jakou velikost barefoot obuvi si máte vybrat, nahlédněte do velikostní tabulky, kterou najdete u každé obuvi.
3. Pravidelně si chodila protahujte
Zařaďte do své denní rutiny desetiminutové protahování chodidel. Takovým cvičením si uvolníte ztuhlé svaly, pomůžete si zlepšit pružnost svalů, takže budete mít i lepší koordinaci při chůzi, prokrvíte si končetiny a můžete zmírnit i bolestivé obtíže.
Začít můžete s protahováním na jógové podložce s ovčí vlnou s protiskluzovým povrchem, nebo na pevném neklouzavém povrchu bez ponožek. Postavte se na špičky a vydržte v této pozici deset až dvacet sekund. U této pozice nezapomínejte vnímat své držení těla a nezapomínejte ani na pravidelné dýchání. Cvik opakujte alespoň 15x. Poté se postavte na celá chodidla a přenášejte váhu ze špiček na patu v pomalém rytmu tak, abyste v jednu chvíli stáli pouze na špičkách a poté na patách.
V dalším cvičení můžete zapojit malý míček, který si vložíte pod chodidlo a budete jej válet od špičky až po patu. Tento cvik můžete dělat i v sedě a pro ještě lepší masáž můžete klasický míček nahradit gelovým nebo plastovým masážním míčkem, který má zakulacené "masážní bodlinky" pro lepší prokrvení.
4. Začněte chodit pěšky
Pokud jezdíte do práce, nebo na nákupy často autem, možná vás jarní paprsky přesvědčí k chůzi pěšky. I taková chůze 2-3x týdně, může zlepšit váš životní styl, kondici a možná i psychickou pohodu.
Pokud na chůzi pěšky nejste zvyklí, začněte pozvolna a postupně zvyšujte jak četnost, tak i délku. Ať už jdete do práce, na nákup, nebo jen venčíte psa, zkuste si uvědomit své postavení těla při chůzi. Možná se hrbíte, možná nevyváženě došlapujete pouze na jednu nohu. Zkuste tyto maličkosti upravit, včetně svého tempa i dýchání a možná se vám bude chodit lépe a nebudete se z procházek vracet s bolestí zad. Zvažte také, zdali máte obuv, která je vám při chůzi příjemná.
Jakmile si na pěší chůzi zvyknete, zkuste změnit trasy, i terén z kopce, do kopce. Jestliže se vám chůze pěšky zalíbila a už jste si na ni zvykli, nastavte si ve svém chytrém telefonu denní limit na 10 000 kroků denně a zkuste tento limit dodržovat. Při pozorování určitě zjistíte, kolik toho nachodíte na různých místech a třeba vás to bude i motivovat.
5.Vybírejte si vhodnou obuv
Pokud vás trápí problémy nohou, možná si nemůžete obout každé boty. Jestliže vás trápí bolesti s vbočeného palce, pak vás potěší, že v naší nabídce najdete i obuv na hallux, která je dostatečně široká a některé modely mají navíc i změkčenou vnitřní část u paty.
Pokud patříte mezi ty, které trápí oteklá chodidla, nebo máte obvázanou nohu po úraze či operaci, pak pro vás může být vhodná obvazová obuv. Tu najdete v naší nabídce v podobě širokých bot, které jsou plně rozepínatelné, ale také v podobě balerín, nebo pantofli na doma.
Ti, kteří mají rádi anatomicky tvarovanou stélku, budou určitě nadšení z nových pestrých barev korkových nazouváků, které jsou vhodné jak na doma, tak i na ven. Pro vás, kteří se potřebujete cítit v pohodlí, vám určitě udělají radost měkké gelové tenisky, ve kterých vydržíte úplně celý den.
Máte rádi novinky? Pro bééézvadné pohodlí si můžete udělat radost i nejnovějším kouskem z Ovečkárny - Vlněnými teniskami Vlnka.
A pokud nevíte, jakou velikost si máte vybrat, přeměřte si svou nohu podle návodu a vyberte si velikosti podle velikostní tabulky, kterou najdete u každé obuvi.
6. Vyměňte si stélku v obuvi
Jste spokojeni se svou obuví, ale máte problémy s klenbou, nebo vás v obuvi po delší chůzi bolí celá plocha chodidla? Možná stačí jen vyměnit stélku obuvi, která podporuje podélnou a příčnou klenbu.
V Ovečkárně najdete několik druhů vložek do bot podle druhů využití. Ať už proti pocení, na sport, při fyzické zátěži v práci, nebo vložky do bot s kokosovým vláknem proti zápachu.
7. Pečujte o své nohy
Neméně důležitá je i péče o chodidla. Mytí chodidel každý den a denní vyměňování ponožek z přírodních materiálů by mělo být samozřejmostí pro každého z nás. Tím totiž omezíte šíření bakterií a vzniku nepříjemného zápachu. Můžete přidat i další péči, která prospěje našim chodidlům.
Po každém mytí vmasírujte hydratační krém, aby kůže na nohou zůstala jemná, hebká a bez popraskání. Nepodceňte ani pravidelné stříhání nehtů do rovného tvaru. Pomoci vám mohou kleštičky na nehty na nohy. Ostré hrany poté zabrousíte pilníkem.
Pokud si však na péči o nohy netroufáte, předejte je do rukou zkušené pedikérky, která se o vás náležitě postará.
8. Vyzkoušejte, jak se chodí v dřevácích
Líbí se vám tradiční dřeváky? Pak je musíte vyzkoušet. Chůze v dřevácích vyžaduje svůj čas, ale zato má bezkonkurenční výhody pro tělo. Mezi největší výhody chůze na dřevě patří narovnání zad při chůzi.
Tvar dřeváků vás zkrátka donutí narovnat si záda a chodit konečně vzpřímeně. Mnoho zákazníků si díky tomu ulevilo od bolesti zad, kterou jim způsobilo špatné držení těla. Další výhodou chůze na dřevě je, že pomáhá tvarovat chodidlo do jeho přirozené podoby.
V Ovečkárně máme dřeváky moc rádi a proto u nás můžete najít dřeváky jak v klasické tradiční podobě v mnoha barvách i vzorech, tak ve variantě dřeváků s gumovou podrážkou, která šetří klouby. Nezapomněli jsme ani na otevřené nízké dřeváky, které si můžete vzít do kanceláře, nebo třeba na dovolenou.