Zpříjemněte si zimní večery pletením tak, jako to dělají naše babičky. Udělejte radost sobě či svým blízkým ručně pletenými ponožkami nebo čelenkou, které sami vyrobíte, a navíc zahřejí každého zimomřivce.
Rady našich babiček se snažíme předávat dál a udržet je mezi námi co nejdéle. Proto i jejich oblíbené činnosti podporujeme a přenášíme k vám.
Potěšte své blízké dárkem od srdce
Návod na čelenku
Upleťte si s námi čelenku na chladné dny a vyrobte si zároveň módní kousek.
Na upletení čelenky jsme použili 100g klubko příze a bambusové pletací jehlice 4,5mm. Množství potřebné příze se odvíjí od šířky čelenky a obvodu hlavy, na kterou čelenku pletete.
My spotřebovali zhruba 1/3 klubka, čelenka byla upletená z 20 ok a před sešitím měla délku 52 cm. Z jednoho klubka si tedy můžete uplést i 3 čelenky pro dospělého.
1. Na bambusové jehlice nahodíme 18 ok + 2 okrajová, kdy se nedržíme vzoru, abychom docílili hezky zakončených okrajů.
2. Po nahození ok začneme první řadou – střídáme hladce a obrace a tím docílíme perličkového vzoru.
3. Pleteme do potřebné délky dle obvodu hlavy, v našem případě cca 52 cm.
4. Pletení zakončíme přetahováním ok, což je jeden z nejběžnějších způsobů, jak ukončit práci.*
5. Přízi odstřihneme a zaháčkujeme.
6. Výsledná čelenka. Pro ozvláštnění je možné vytvořit uprostřed čelenky efektní uzel.
* Krajové oko a druhé oko nejprve upleteme hladce a pak první oko přetáhneme přes oko druhé. Dejme si pozor, abychom oka příliš neutahovali.
7. Okraje čelenky ohneme k sobě a protější konce vsadíme mezi sebe.
8. Zašijeme za pomocí příze, která nám zůstala z pletení na čelence a jehly (je jedno z které strany), zapošijeme a střihneme.
9. A máme hotovo.
Návod na ponožky
Ponožky, to už je taková trochu vyšší Ovečková.
Při pletení ponožek je velmi důležitá volba příze.
Pokud zvolíme silnější přízi (např. 100g s návinem 180m), ponožky rychleji přibývají a jsou to ideální teplé ponožky na domácí lenošení. Se středně silnou (100g s návinem 300m) nebo jemnou přízí (100g s návinem 400m) jsou vhodné pro celodenní nošení v botách, ale práce bude přibývat o něco pomaleji.
Při pletení pomocí ponožkových jehlic máme oka navlečená na čtyřech jehlicích a pátou jehlicí oplétáme v řadách. Díky použití těchto jehlic máme plynulý vzor po celém obvodu, aniž bychom jej nějak narušili (na rozdíl od pletení na dvou klasických jehlicích).
K pletení ponožek použijeme ponožkové pletací jehlice 4,5mm.
Na pár ponožek o velikosti 39/40 o naší výšce ponožky jsme spotřebovali 100g silné vlny, tedy jedno klubko. Pokud chceme menší/větší velikost, je třeba míry v průběhu celého pletení upravovat.
V našem případě jsme se rozhodli plést od horního lemu po špičku a práci na ponožce si můžeme rozdělit na holeň, patu, nárt s chodidlem a špičku.
Počet nahozených ok odpovídá obvodu nohy a mysleme na to, že počet ok musí být dělitelný čtyřmi.
V průběhu pletení naši huňatou ponožku zkoušíme na noze.
1. Na pletací jehlici nahodíme 52 ok.
2. Po nahození oka rovnoměrně rozdělíme na 4 jehlice (13 ok na jehlici).
3. Spojíme do kruhu a pleteme pátou jehlicí.
4. HOLEŇ
Holení partii pleteme pružným vzorem hladce-obrace do výše nártu (v našem případě zhruba 13 cm).
5. PATA
Nyní přichází na řadu pata, která se plete z ok nahozených na 1. a 4. jehlici. 2. a 3. jehlici necháváme po celou dobu pletení paty volnou. Pro jednoduchost můžeme všech 26 ok plést na jedné jehlici. Pleteme do výšky paty, v našem případě 6 cm. Pro příjemnější došlap pleteme líc hladce, rub obrace (celá řada jedním směrem, druhá řada opačným).
26 ok si rozdělíme do tří skupin. Počet ok v 1. a 3. skupině se musí shodovat, přičemž prostřední skupina má nejvyšší počet ok. V našem případě tedy 8-10-8, jako značku použijeme barevně odlišnou přízi.
Nyní po rozdělení ok pleteme až k prvnímu oku před druhou značkou hladce. Oko před značkou spleteme s okem za značkou přetažením, práci obrátíme a první oko sejmeme obrace. Nyní pleteme až k prvnímu oku před první značkou obrace, oko před značkou a oko za značkou spleteme obrace, práci obrátíme a první oko sejmeme obrace.
Toto ujímání opakujeme tak dlouho, dokud nespotřebujeme všechna postranní oka a nezbydou nám jen oka ve střední části.
6. KLÍNEK NÁRTU
Patu máme hotovou, nyní se můžeme vrhnout na klínek nártu.
Z každého okraje paty nyní nabereme 13 ok plus přidáme 5 ok ze zbývající prostřední skupiny + na první jehlici nabereme 5 ok paty + 13, které si vytvoříme. Nyní už máme opět 4 jehlice a 5. pomocnou.
Oka pro nártový klínek ujímáme takto: poslední dvě oka první jehlice spleteme hladce, první dvě oka čtvrté jehlice spleteme přetažením. Tato ujímání opakujeme v každé druhé řadě dokola tak dlouho, až nám na jehlicích zbude počet ok, která jsme nahazovali na počátku práce (13 ok). Následující úsek chodidla pleteme dále rovně, a to až do délky před špičkou.
Počet vytvořených ok se liší v závislost na šířce chodidla (13 neodpovídá rozdělení 52 ok na 4 jehlice). Pokud pleteme jinou velikost než 39/40, je třeba v průběhu zkoušet a upravovat počty.
7. ŠPIČKA
Pro špičku spleteme hladce druhé a třetí oko na konci první jehlice, zatímco druhé a třetí oko druhé jehlice spleteme přetažením. Ujímání na konci třetí jehlice provádíme stejně jako na první jehlici, na začátku čtvrté jehlice ujímáme stejně, jako na druhé jehlici. Po upletení dostatečné délky špičky nám zbyde na jehlici 8 ok (2 oka na každé jehlici), která stáhneme pracovní přízí a ukončíme.
Přízi zapošijeme na vnitřní straně ponožky (jak ve špičce tak u holeně).
A můžeme si obléci ponožku. 😊
Huňaté kousky z Ovečkárny
No a jestliže si na pletení stále netroufáte, máme pro vás tipy na huňaté dárky z ovčí vlny, které můžete jednoduše a bez starostí pouze objednat z pohodlí domova.