Máte dotaz? Napište nám na info@oveckarna.cz
Menu

Jak udržovat výrobky z Ovečkárny po zimě

Jak udržovat výrobky z Ovečkárny po zimě

Vlněné deky 1PLY a 2PLY

 • Údržba u vlněných dek s ovčí vlnou merino na povrchu není nijak náročná. Je třeba dbát především na to, že se jedná o přírodní materiál, který vyžaduje velmi jemnou a šetrnou údržbu. V případě, že se chystáte vlněnou deku prát doma, připravte si vhodný prací prostředek Lanolin. S lanolinem můžete deku vyčistit ručně vodou, která má maximálně do 30°C. V případě, že by se deka vyprala v teplejší vodě a byla vystavena dlouhému mletí v pračce, tak by deka byla znehodnocena, vlákna by zplstnatěla a srazila se. Takto ošetřený výrobek nelze reklamovat. 

 • Ruční praní u dek spíše nedoporučujeme. Důvod je prostý. Ve chvíli, kdy deka pohltí veškerou vodu, je téměř nemožné takto zatíženou deku vůbec z vany vytáhnout. Ruční ždímání je taktéž velmi náročné a pracné. Proto, nejlepší způsob je deku zanést do čistírny, kde mají s tímto materiálem zkušenosti a deku suchým procesem čištění dokonale vyčistí. Deky stačí prát dle potřeby a především Vašeho vlastního pocitu.

 • Merino vlna je samočistící a antibakteriální, tudíž deky stačí pravidelně větrat a prát jednou za rok. Jestliže přes léto merino deky nepoužíváte, můžete je uschovat do jednoduchého igelitového pytle. Vhodné je pytel zalepit páskou, čímž zabráníme vniknutí molů. Proti molům doporučujeme k dece přiložit vonný levandulouvý pytlík, který dokáže tyto padouchy odpudit. 

 

Jak udržovat výrobky z Ovečkárny po zimě

Jak na ovčí papuče?

 • Jestliže máte doma celovlněné papuče, tím se myslí druh s měkkou podrážkou, jako například: TV bačkory a vlněné pantofle, můžete je prát jednoduše ručně v lázni do 30°. Opět použijte Lanolin, který je určen speciálně pro praní výrobku z merino vlny. Díky obsahu čistého lanolinu pere velmi důkladně a šetrně. V případě, že máte klasické kožené papuče s ovčí vlnou merino uvnitř – Dámské kožené pantofle, neperte je prosím.

 • Stačí si na houbičku aplikovat kapku lanolinu s vlažnou vodou a jemně čistit vnitřní část s vlnou. Povrchovou koženou část setřete jen lehce navlhčeným hadříkem a nechte je proschnout na čerstvém vzduchu. Jelikož ovčí vlna v zimě hřeje a v létě chladí, spousta zákazníků nosí papuče s ovčí vlnou celoročně.

 

Hurá! Přikrývky prát nemusíme

 • Velká spousta lidí je přesvědčena, že právě přikrývky je nutné prát pravidelně na co nejvyšší teploty v pračce, kvůli roztočům. U nás v ovečkárně nabízíme klasické prošívané přikrývky s výplní ovčí vlny merino. Díky tomuto materiálu, který je antibakteriální a téměř samočistící je dostačující přikrývky pravidelně větrat na čerstvém vzduchu. Přes léto můžete zimní přikrývky uschovat do jednoduchých igelitových povlaků či pytlů, aby byly i po vytažení stále jako nové.

 

Jak udržovat výrobky z Ovečkárny po zimě
Jak udržovat výrobky z Ovečkárny po zimě

Norské merino svetry

 • Předpokládáme, že naše norské zimní svetry přímo v létě nosit nebudete a proto, než svetr schováte mezi zimní oblečení, rovnou si jej připravte na další zimu. Zimní svetry merino můžete prát i na způsob ručního praní, ale i v pračce na šetrný program vlna do 30° stupňů. Opět doporučujeme nepoužívat nic jiného, než prací prostředek vyvinut speciálně pro údržbu merino výrobků Lanolin

 • Použití Lanolinu napomůže k navrácení původního tvaru, ošetřuje všechny vlákna hloubkově, skvěle čistí, zajišťuje delší životnost oblečení a v neposlední řadě nádherně voní. Pozor si dejte při vysoušenív vašeho svetru. 

 • Ideální formou sušení je svetr rozložit na vodorovnou plochu – například na sušák rozložte ručník, na kterém právě necháte vyschnout svetr. Tímto zabráníte deformaci a svetr se vám na žádném místě nevytáhne. Nedávejte svetr do sušičky, všeobecně nic z ovčí vlny merino, nemuselo by to dopadnout dobře. Vyhněte se také vysoušení prostřednictvím topení. Stejně jako u praní, materiál nesmí přijít do kontaktu s teplotou vyšší než 30° stupňů. U všech druhů ovčích vest postupujte s ošetřením stejně jako u svetrů.

 

Lanolin

 • Lanolin je zázračný připravek, který je nezbytnou součástí v případě, že dbáte na kvalitní údržbu a ošetření vašich věcí z přírodního materiálu merino. Lanolin ochraňuje a čistí prádlo z přírodního materiálu, přírodního vlasu, pletené zboží, prostěradla, deky a dokonce i třeba záclony. 

 • Zajímavostí je, že Lanolin je velmi univerzální. Můžete jej použít nejen na praní přírodního zboží, ale poslouží i jako pomocník při mytí dřevěných podlah, nábytku, vašeho auta a dokonce i oken.  Díky obsahu čistého lanolinu působí velmi jemně a důkladně.  

 

Jak udržovat výrobky z Ovečkárny po zimě

My z Ovečkárny vám doporučujeme

Přečtěte si dále