Máte dotaz? Napište nám na info@oveckarna.cz
Menu

Vbočený palec může způsobovat řadu problémů, jak tomu předcházet?

Vbočený palec může způsobovat řadu problémů, jak tomu předcházet?

Pociťujete při chůzi bolest v kloubu palce, ale přitom ještě nevidíte, že by se palec měnil? Onemocnění hallux valgus začíná poměrně nenápadně nepatrnou bolestí, otlaky a lehce zduřelým kloubem. Pokud máte pocit, že je bolest „pouze ze špatné obuvi”, nejspíš máte pravdu. Právě dlouhodobé nošení nevhodné obuvi může mít za následek nepříjemné onemocnění, které dokáže vyvrcholit operací. Vbočený palec vzniká také jako důsledek deformované nožní klenby neboli plochých nohou.

Vbočený palec může způsobovat řadu problémů, jak tomu předcházet?

JAK SE HALLUX PROJEVUJE

Jedná se o onemocnění vyznačující se nepřirozeným postavením palce, ve kterém dochází k vykřivení palce a vzniku kostního výrůstku v oblasti kloubu. V důsledku této nesprávné polohy vznikají na palci bolestivé otlaky. Palec může začít rotovat a oblast kloubu se v mnoha aspektech poškozuje. Jde o velmi závažný problém, který má několik stupňů poškození, jež mohou vyústit až v operaci. Předcházejte problémům včas vhodnou prevencí, zabráníte tak i dalším potížím, jako jsou bolesti kolen, hlavy, kyčlí a krční páteře nebo bolesti zad, které může vybočený palec způsobovat.

VBOČENÝ PALEC POSTIHUJE HLAVNĚ ŽENY

Tato deformita se častěji vyskytuje v pozdějším věku a nejčastějším důsledkem bývá právě nošení nevhodné obuvi. Statistika je neúprosná a v tomto případě postižení postihuje převážně ženy. To ale neznamená, že se muži tomuto problému úplně vyhnou. Důležité je vybírat si vhodnou obuv, která je ortopedická, poskytuje dostatek prostoru prstům a zajistí vám zdravou chůzi.

ZDRAVOTNÍ BOTY JAKO PREVENCE I POMOC PŘI HALLUXU

Jelikož je každé chodidlo jiné, vhodná je právě taková obuv, která se dokáže chodidlu přizpůsobit. Ortopedické pantofle na suchý zip tyto požadavky splňují. Dámské nazouváky jsou speciálně upravené na boční straně elastickým páskem, který dává dostatečný prostor na kloub palce. 

Vbočený palec může způsobovat řadu problémů, jak tomu předcházet?
Vbočený palec může způsobovat řadu problémů, jak tomu předcházet?

Vybírat byste si měli boty z prodyšných přírodních materiálů a s kvalitními podrážkami, aby v nich noha neklouzala. Obuv s protiskluzovou podrážkou může zachránit nejen vaše chodidla, ale i ruce před případným pádem. 

K podpoře správného postavení palce se používají také například speciální bandáže, ortézy a vložky, které můžete nosit právě i v naší obuvi z Ovečkárny. Dostatek prostoru nabízí dámské i pánské letní pantofle, které mají upravenou špičku do rozšířeného tvaru. Díky pohodlné rozšířené špičce budete mít prsty ve správné pozici a zabráníte tak následné deformaci. 

Nenechte tento zdánlivě nepodstatný problém vyústit v bolest vrcholící až k operaci a začněte se starat o svá chodidla a nosit vhodnou zdravotní obuv. Pomoci si můžete také pravidelným cvičením, které pomůže posílit vazy, šlachy a svaly v oblasti chodidla a nártu. 

Přečtěte si dále