Máte dotaz? Napište nám na info@oveckarna.cz
Menu

Jak na otoky nohou? Tipy, které vám pomohou

Jak na otoky nohou? Tipy, které vám pomohou

Sedíte nebo stojíte dlouhé hodiny v práci nebo jste měli náročný den, který se na vás podepsal? Tedy konkrétně na vašich nohách, které jsou těžké a bolestivé? Otoky nohou jsou nepříjemnou komplikací, která postihne minimálně jednou za život snad každého. Dochází k nim vlivem nedostatečného prokrvení nohou například v létě při vyšších teplotách, z únavy chodidel a také z nošení špatné obuvi. Mnoho lidí však netuší, že jejich příčiny mohou značit i závažnější zdravotní problémy

OTOKY NOHOU A JEJICH PŘÍČINY

Asi vás nepřekvapí, že otoky nohou patří mezi běžnou civilizační chorobu. Projevují se jako pocit tlaku u dolních končetin, bolest a například i mravenčení nebo noční křeče. Mohou být způsobeny mnoha faktory a v první řadě je důležité zjistit právě příčinu otoku, která může být i skrytá. Nejčastějšími důvody jsou dlouhé sezení a nízká aktivita, úrazy, problémy s lymfatickým systémem, žilami, při těhotenství, cestování nebo mohou značit závažné zdravotními problémy (nemoc jater, plic, …), u kterých je nutné vyhledat pomoc lékaře. 

Jak na otoky nohou? Tipy, které vám pomohou

JEDNODUCHÁ POMOC PŘI PROBLÉMU S PLOCHÝMI CHODIDLY

Otoky nohou často vychází z řady rizikových faktorů, kterými jsou kouření, obezita, těsné oblečení, nesprávný pitný režim nebo z problémů plochého chodidla, vlivem nošení nevhodné obuvi, což můžeme my sami lehce ovlivnit a vyřešit. 

Proto bychom se měli začít o naše chodidla správně starat, dostatečně pít, jelikož otoky souvisí se zadržováním vody a v případě dlouhého sezení se pokusit občas narovnat kolena, procvičit prsty na nohou a případně se alespoň minimálně projít. 

ZVOLTE DOBROU OBUV

V případě otoku nohou bychom měli volit vhodnou obuv, která je pohodlná, ortopedická, podporuje správné držení klenby chodidla a navíc je dostatečně široká.  Pro pány jsou v letním období vhodné například ortopedické sandály s pásky na sponu, které můžete přizpůsobit chodidlu. 

Pro otoky chodidel také platí, že bychom měli nosit pantofle na vyvýšené platformě v oblasti paty. Mezi takovéto produkty z Ovečkárny patří oblíbené tradiční dřeváky, ortopedické pantofle nebo široké tenisky a baleríny.

Určitě nikoho nepřekvapí, že je vhodná bílá zdravotní a rehabilitační obuv, kterou doporučujeme nejen do nemocnic a rehabilitačních zařízeních, ale i do běžné domácnosti. U nás na Ovečkárně najdete mnoho druhů této ortopedické obuvi, která je pro dámy i pány a můžete si vybrat z několika variant. 

Jak na otoky nohou? Tipy, které vám pomohou
Jak na otoky nohou? Tipy, které vám pomohou

PRO VELKÉ OTOKY CHODIDEL

Sehnat vhodnou obuv, která by odpovídala požadavkům zdravé chůze, byla ortopedická a dala se dostatečně přizpůsobit chodidlu, může být problém. Zvláště pokud trpíte velkými otoky chodidel a běžná obuv vám nepadne. 

Pro tento případ jsme v Ovečkárně připravení a představujeme zdravotní obvazovou obuv, která disponuje nastavitelnými pásky přes patu a přes nárt, tudíž si ji nastavíte přesně podle potřeby.  

POMOCI MOHOU KOMPRESNÍ PODKOLENKY A MASTI

Mezi časté příčiny otoku chodidel patří problémy s žilním systémem, které jsou bohužel vrozené a těžko se jich zbavuje. Pomoci si můžeme elastickými kompresními podkolenkami z merino vlny, jejichž vlákna drobně masírují a podporují správnou cirkulaci krve. 

Také vyšší teplota působí negativně na otoky chodidel. Pomoci nám mohou například i různé krémy nebo přípravky, které pomáhají zmírnit opuchlé chodidla a působí blahodárně na správné prokrvení končetin. Použít můžeme například hadí nebo slivovicové mazání.

Otoky nohou jsou jedním z několika častých problémů, kterým trpí snad každý druhý. Pojďme na ně spolu vyzrát! A vyzkoušejte některé z našich tipů a nezapomeňte nám dát vědět na facebookové stránce, jak jste spokojení a zda vám naše rady pomohly. 

❤️ Vaše Ovečkárna

Jak na otoky nohou? Tipy, které vám pomohou

Přečtěte si dále