Nakupte po telefonu, jsme on-line
+420 576 776 776 (8.00–19.00)
Menu

Proč ortopedi varují před bolestmi nohou?

Proč ortopedi varují před bolestmi nohou?

Přehlížíte bolesti pat po celodenním stání nebo píchání v prstech? Ortoped Tomáš Mundil varuje, že bolestivé signály nohou mohou vést k vážným zdravotním problémům.

Co řešíte nejčastěji v ordinaci za problémy?

„Lidé do mé ordinace přicházejí s tím, že je noha bolí, mají problémy v obuvi a nemohou ujít a zvládnout to, co v minulosti.“

V čem je většinou problém?

„Jedna třetina až polovina jejich obtíží má souvislost s chodidly. Problém je většinou v propadlé klenbě.“

Jak můžeme nad tímto problémem vyzrát?

„Propadlé klenbě můžeme pomoci správným postavením paty a do jisté míry cvičením.“ 

Mezi následky propadlé klenby patří obtíže jako bolesti pat, chodidel a vznik ploché nohy, vbočeného palce nebo patní ostruhy. Jelikož je na tyto obtíže jednoduchá rada, která zní „cvičení, nošení správné obuvi a péče o chodidla“, připravili jsme si pro vás pár cviků, které nezaberou mnoho času a zvládnete je cvičit i sami doma, a několik doporučení.

BOLESTI PAT

Bolesti pat může souviset s přetížením Achillovy šlachy, patní ostruhou a zkrácením šlach nohy. Proto je důležité chodidlo protahovat.

Proč ortopedi varují před bolestmi nohou?

Cvik 1: Protažení chodidla

Postavte se ke stolu nebo se zapřete mírně o zeď, tak, abyste nohy mohli volně pokrčit v koleni. Vykročte nohou vzad. Položte ji celou na zem, aby došlo k protažení Achillovky. Nyní nadzvedněte patu co možná nejvíce nahoru, protlačte dopředu, pokrčte koleno a klesejte. Čím více je noha natažená, tím více se protahuje prostor mezi patou a prsty. V tomto postavení mohu zahoupat na palcovou a malíkovou stranu, čímž zvětším napětí a  protáhnu přesně ty svaly, které potřebuji. 

Video: www.youtube.com/cvik1

Doporučujeme pravidelné protahování svalů, masáže nohou, relaxační koupele v olejové lázni nebo se šumivými bombami do koupele, teplé obklady pro uvolnění svalového napětí. Mimo hřejivé krémy můžete využít i ponožky z ovčí vlny merino, o jejichž blahodárných vlastnostech jsme již několikrát hovořili.

PLOCHÁ NOHA

Je deformitou nohy, při které se snižuje podélná klenba nožní a vzniká v různém věku. Problém s plochou nohou může vznikat od útlého věku. Následující cvik zvládnou hravě i děti. 

Cvik 2: Stoj na špičkách a na patách

Postavte se na podložku (pokud nemáte dostatečnou stabilitu, podepírejte se lehce například o stůl, zeď nebo židli před sebou) a zvedněte se na špičky, zpět na zem a naopak dozadu na paty. Střídejte výpon a pozici postavení se na paty. 

Video: www.youtube.com/cvik2

V první řadě řešíme vhodnou obuv s měkkou ohebnou podrážkou, která bude stabilizovat patu. MUDr. Vladimír Medek a MUDr. Tomáš Mundil se shodují: „Pokud je klenba propadlá, je třeba podélnou klenbu nohy podepřít ortopedickými vložkami vyrobenými z různých materiálů, aby si noha odlehčila.“

Proč ortopedi varují před bolestmi nohou?

HALLUX (VBOČENÝ PALEC)

Jedná se o komplexní postižení přednoží s poruchou postavení palce. Je získanou deformitou, která může vést až k operacím. Abychom se operacím vyhnuli, je nutná prevence.

Proč ortopedi varují před bolestmi nohou?

Cvik 3: Uvolňování chodidla

Propleteme prsty na rukou s prsty na nohou tak, aby palec obkroužil palec a byl v ose dlouhé nártní kosti. Snažte se roztahovat prsty od sebe a poté dělejte kroužky. Můžete dělat velké kroužky v kotníku nebo malé kroužky. Začněte směrem od sebe, poté nahoru k sobě a dolů. A palcem korigujete a srovnáváte vystouplý kloub halluxu. 

Video: www.youtube.com/cvik3

Velký vliv na vytvoření deformity nazývané také vbočený palec má špatně zvolená obuv a rozložení váhy chodidla. Je potřeba, aby nošená zdravotní obuv poskytovala dostatek prostoru pro chodidlo a hlavně pro prsty. U nás v Ovečkárně se snažíme o takovou obuv, která je zdraví prospěšná a poskytuje dostatek prostoru pro chodidlo. Mezi tyto produkty se řadí například tenisky, baleríny nebo ortopedické pantofle.

V ortopedii se jako konzervativní terapie používá meziprstních korektorů, a tak jako v případě ploché nohy, také ortopedických vložek. Pokud byste chtěli vědět více o bolestech chodidel, podívejte se na náš blog, kde jsme již v našich článcích zabývali kromě problémů s chodidly i otoky nohou, vbočeným palcem (hallux) nebo tématem zdravé chůze.

 

Zdroj: 

Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o.

Vitalia: článek

Nemocnice Motol: www.fnmotol.cz/

Wikiskirpta: www.wikiskripta.eu/

Interní medicína pro praxi

Office yoga video 

Zdraví - Euro 

My z Ovečkárny vám doporučujeme

Přečtěte si dále