Nakupte po telefonu, jsme on-line
+420 576 776 776 (8.00–19.00)
Menu

Zdravá chůze

Zdravá chůze

V Ovečkárně je našim hlavním cílem pečovat o zdraví našich milých zákazníků, proto Vám nabízíme obuv, která podporuje zdravou chůzi, a pomáhá s problémy chodidel, které má valná většina z nás a nebo jim předcházet.

Toto léto prohlašujeme za „Léto zdravé chůze“ a budeme Vám dále přinášet cenné rady a návody, jak pečovat o své nohy a řešit problémy s nimi spojené.

Nejčastějším onemocněním hned po plísních jsou deformity vzniklé důsledkem chybného a zároveň dlouhodobého zatížení nohou. Trpí jimi až polovina všech dospělých. Problémy však začínají již v dětském věku, kdy děti nemají vhodnou obuv k tomu, aby se jejich nohy dobře vyvíjely.

Zdravá chůze

PLOCHÉ NOHY

Častým problémem s chodidly bývá spadlá nožní klenba, častěji známe jako „ploché nohy”. Rozlišujeme dva typy plochých nohou a to podélně plochá noha a příčně plochá noha.

Většina z nás ani neuvažuje nad tím, že by mohl mít jakýkoliv problém s nohami. Ovšem opak je pravdou. Příznaků může být hned několik, od bolestí kolen či kyčlí, přes migrény až po bolesti krční páteře. Dokonce ani křeče v lýtkách nemusíte mít kvůli nedostatku hořčíku, ale právě kvůli ploché noze.

Pro tento druh problému doporučujeme kromě cvičení také obuv s anatomicky tvarovanou stélkou jako mají například naše dřeváky nebo kožené nazouváky.

HALLUX

Problémy s palci u nohou, tzv. hallux, známe několik typů. Mezi nejčastější patří palec vbočený (hallux valgus), palec vybočený (hallux varus) a palec ztuhlý (hallux rigidus).

Jedná se o velmi časté problémy, kde sehrává velmi důležitou roli dědičnost a nošení nevhodné obuvi (příliš úzké špičky, vysoké podpatky…). Kromě tohoto problému často dochází k poklesu a rozšíření přední příčné klenby nožní. Problém se řeší pomocí speciálního cvičení a také nošení obuvi s kulatou či hranatou špičkou. Pomoci mohou i speciální dlahy a další korektory, které mohou zabránit zhoršení deformace nohy. Ideální volbou jsou naše ortopedické baleríny s širokou špičkou nebo ortopedické dřeváky, kde je také spousta místa ve špičce boty.

Zdravá chůze
Zdravá chůze

VYSOKÝ NÁRT

Vysoký nárt je stav, kdy se deformuje nožní klenba tak, že se nárt zvedá a chodidlo v pozdější fázi připomíná tvar luku. Od toho je odvozený název lukovitá noha.

Že máte vysoký nárt si všimnete zejména v případě, kdy se vám špatně nazouvají boty. Lidé trpící tímto onemocněním jsou náchylnější k podvrtnutí kotníku či k natržení šlach. Proto je rozumné nosit pevnou a nejlépe ortopedickou obuv. 

V Ovečkárně vám nabízíme tenisky se suchým zipem a pro letní horké měsíce kožené nazouváky, nebo stylové trepky.

ŠIROKÉ CHODIDLA

Ženy se širšími chodidly by měly volit obuv vyrobenou z přírodních materiálů, které se přizpůsobí pohybem chodidla, díky čemuž nohu nezatěžují tak, jako syntetické materiály. Dámské boty na široké chodidlo by se měly lehce nazouvat a nesmí být příliš těsné. Proto máme pro vás naše ortopedické baleríny. Vhodnou obuví pro široké nohy jsou taky naše ortopedické dřeváky, které mají dostatek místa pod koženým svrškem.

NADMĚRNÉ POCENÍ NOHOU

Nadměrné pocení nohou je hlavně v letních měsících velmi častým problémem, který má samozřejmě také řešení, jakým se dá eliminovat na minimum. Ani tento problém byste neměli brát na lehkou váhu. Jako prevence je vhodné mytí nohou antibakteriálním mýdlem i vícekrát denně, pokud máte příležitost. Důležité je nosit ponožky z přírodních materiálů, 100% bavlny nebo bambusu.

Co se týče obuvi, doporučujeme nosit boty z prodyšného materiálu. Skvělou volbou mohou být naše velmi pohodlné prodyšné ortopedické tenisky.

V létě, kdy jsou teploty už opravdu vysoko, tak mohou být vaším nepostradatelným společníkem naše nazouváky z přírodních materiálů jako je kůže a korek - ortopedické Trepky, které jsou vhodné jak na doma, tak i procházky venku.

Nohy nás nosí celý život a proto se o ně musíme důkladně starat a jistě to do budoucna velmi oceníme. Nepřehlížejte žádný problém, který by při zanedbání mohl vést k problémům, kterých bychom se mohli jednoduše vyvarovat nošením vhodné ortopedické obuvi. 

Zdravá chůze

My z Ovečkárny vám doporučujeme

Přečtěte si dále