Nakupte po telefonu, jsme on-line
+420 576 776 776 (8.00–19.00)
Menu

Výhody a vlastnosti ovčí vlny

Výhody a vlastnosti ovčí vlny

Vlna je naším nejoblíbenějším přírodním materiálem. Možná jste ani netušili kolik výhod se skrývá v tomto přírodním materiálu.

PŘÍRODNÍ MATERIÁL

Vlna je přirozené proteinové vlákno v kůži ovcí, tudíž se jedná o 100% přirodní materiál.

OBNOVITELNÝ ZDROJ

Ovečky, ze kterých získáváme a následně zpracováváme ovčí vlnu, jsou chovány po celém světě. Ovčí vlnu, jako materiál, tedy můžeme chápat jako přírodní obnovitelný zdroj.

BIOLOGICKY ROZLOŽITELNÁ

Ve chvíli, kdy je životnost materiálu u konce, vrací se ovčí vlna do půdy, kde se přirozeně rozkládá. V této fázi uvolňuje cenné živiny do země. Přírodní ovčí vlna se rozkládá velmi krátkou dobu, zatímco většina syntetických materiálů se rozkládá dlouhé roky.

ODOLNÁ PROTI VODĚ

Na rozdíl od lidských vlasů jsou vlněná vlákna ve skutečnosti dutá.  Jejich struktura se skládá z malých, překrývající se částí, které absorbují až 30% vodní páry, aniž by navlhly. K tomu je tvrdá vnější vrstva chrání před vnější vlhkostí z deště či sněhu.

FUNGUJE JAKO REGULÁTOR TEPLOY

Protože vlna snadno absorbuje vodu, může odvádět i vlhkost z těla. Tím udržuje člověka v suchu a teple a současně funguje jako "regulátor teploty". A právě proto je oblečení z ovčí vlny vhodné do chladných i teplých podmínek. Možná se budete divit, ale i v pouštních oblastech je vlna využívána. Zejména tam, kde je horké počasí během dne a k tomu velmi chladná noc.

Výhody a vlastnosti ovčí vlny

VLNA JE SKVĚLÝ IZOLANT

Vlákna vlny nejsou dokonale hladké a rovné. Zvlněné vlákna pomáhají vytvářet drobné izolační vzduchové mezery, které si zachovají více tepla. Svým způsobem, vlna funguje podobně jako izolace ze skelných vláken uvnitř stěn domu.

Tyto unikátní vlastnosti vlny jsou vhodné pro výrobu outdoorového oblečení. Průzkumníci, jako Ernest Shackleton, Edmund Hillary a Roald Amundsen použili vrstvy vlněného oblečení na jejich ochranu v náročných podmínkách v průběhu svých cest.

PŘIROZENĚ ODOLNÁ PROTI ZÁPACHU

Určitě znáte syntetické oblečení, které je vyrobeno například polyesteru a polypropylenu. Toto oblečení je však neprodyšné a zadržuje přirozené lidské pachy. Tudíž je na nošení nevhodné.

Naopak ovčí vlna je přirozeně antibakteriální, termoregulační a prodyšná. Obsahuje lanolin (tuk z ovčí vlny), který pomáhá udržet látku hygienicky čistou. Tato kombinace má samočistící vlastnosti, a proto vlna nepáchne. 

ANTIALERGENNÍ

Vlněné vlákno neumožňuje průchod roztočům a ani jim neumožňuje průchod. A proto je vhodná i pro jedince, kteří mají alergie na roztoče. Zároveň nezpůsobuje vyrážky ani kýchání alergickým jedincům, kteří mají problém s peřím a nebo jinými materiály. Proto se hodí i pro miminka a děti.

Výhody a vlastnosti ovčí vlny

My z Ovečkárny vám doporučujeme

Přečtěte si dále